BLOUNT COUNTY SPORTS HALL OF FAME

To nominate a person for the Blount County Sports Hall of Fame, a completed nomination form along with a resume of the candidate's accomplishments must be sent to the Maryville-Alcoa-Blount County Parks and Recreation Commission at 316 S. Everett High Road, Maryville, TN 37804.  The deadline to submit nominations for the Class of 2020 is Friday, March 6th.

Included in the resume should be all sports activities, honors, and any other accomplishments in which the nominee gained notoriety during his/her career whether it be as participant, coach, official, administrator, promoter, supporter, organizer, or a person otherwise involved. Examples of information needed include, but is not limited to, individual honors such as "All Region" or "All State", any records the individual set, names of any championships played for or won, records of teams individually coached, or number of years involved in his/her particular sport.
nOMINATION fORM

2019 Inductees

Lanai Ballard-Slater
Julie Barton
Steve Hodson
Rick Howard
Angela Puleo
Charlie Puleo
Jim Siler
Chad Smith
David Warwick
Danny Wilson

Blount Sports Hall of Fame Induction Banquet

We are sorry to announce that the 2020 Blount County Sports Hall of Fame Induction Banquet has been cancelled due to COVID-19.  

HALL OF FAME INDUCTEES

To nominate a person for the Blount County Sports Hall of Fame, a completed nomination form along with a resume of the candidate's accomplishments must be sent to the Maryville-Alcoa-Blount County Parks and Recreation Commission at 316 S. Everett High Road, Maryville, TN 37804.  The deadline to submit nominations for the Class of 2020 is Friday, March 6th.

Included in the resume should be all sports activities, honors, and any other accomplishments in which the nominee gained notoriety during his/her career whether it be as participant, coach, official, administrator, promoter, supporter, organizer, or a person otherwise involved. Examples of information needed include, but is not limited to, individual honors such as "All Region" or "All State", any records the individual set, names of any championships played for or won, records of teams individually coached, or number of years involved in his/her particular sport.

1997

William Bailey
Boydson Baird
Ann Baker-Furrow
Leon Berrong
Bob Boring
Charlie BurgerJ
ames Campbell
Kenneth Coulter
David Davis
Howard Davis
Albert Davis
John Farmer
Hugh Hamil
James Hill
Lombe Honaker
Wade Houston
Clifford Irwin
Galen Johnson, Jr.
Ollie Keller
Roy Kramer
Della Mae Nuchols
Vernon Osborne
Garrard "Buster" Ramsey
James Renfro
Spence Renfro
Doris Rogers
Marie Rogers-McMahan
Don Sentell
John Stone
Ida Studley
Clarence Teeter
Herman Thompson
Margaret Waters-Fisher
Dan Webb
A.J. Wilson
Ted Wilson

1998

King Berrong
Walt Coker
John Cropp
John A. "J.D." Davis
Ray Lillard
Benny Monroe
Pete Stafford
Dean Stone
James "Red" Sturgeon
Darlene Talbott-Parton
James White

1999

Harold "Tillie" Bird
Frank Boring, Jr.
Bob Gilbert
Paul Gilley
Bud McCall
Hershell Merriman
Marvin Mitchell
John P. "Jack" Murphy
Howard "Doby" Nelson
Joe Parks
Sue Thomas-Martin
Bob Thrower

2000

Bob Berrong
Dave Clark
John Huffstetler
Bill Kleinsasser
Ken Kribbs
Andy Landers
Allen Law
Jack Renfro
Clarence Shepard
Stephanie Thompson
Bill Wallace
Tommy Woods

2001

Bill Cochran
Bill Cross
Benny Dalton
Ray Franklin
John Henry
William "Booty" Miller
Charles Roberts
Paul Tilson
Tommy Yates

2002

Frank Bogle
Caroline Haynes
C.A. Houston
Betty Lawson-Hayes
David Marsh
Charlotte McNeilly-Bowers
Luke Myers
Knox Ramsey
Jim Riddick
Art "Speedy" Ruble
Bob Sherlin
Don Story

2003

Dick Abbott
James Blair
Alma Crye-Swaney
Bob Hutsell
Jack Lane
Glenn Morton
Elmer Myers
Mayme Rogers-West
John W. "Bill" Sennett
J. Fred Sentell
Lynn Sexton
Mike White

2004

Ken Berry
Joe Black
Marvin Boring
Marc Burnett
Kenneth Byrd, Sr.
Joe Costner
Joe Dawson
Randy Lambert
Doug Lambert
Shannon Mitchell
Sandy Simerly-King
Thelma "Strut" Tipton

2005

Lynn Brown
Henry "Tubby" Callaway
Kelli Casteel-Cook
Clifford "Bill" Evans
Pat Flynn
Dawn Marsh
Troy Gregg
Roy Gregg
Alvin Nance
Bob Proffitt
Danny Spradlin

2006

Rick Anderson
Kenneth Byrd, Jr
Steve Dockery
Lee Hannah
Paul Harrison
Don Moore, Sr.
Cleve Nichols
Viola Powell-Kauthen
Faye Rogers-Stafford
Clifford Ross

2007

Tom Beaver
Pete Burns
Mike Casteel
Steve Fugate
Carey Green
Warren Headrick
Jack "Rusty" Johnson
Carl McNeil
Lisa Myers
George Parker
George Quarles
George Rutherford

2008

Kim Bledsoe
James Dalton
Tim George
Lon Herzburn
Larry Johnston
Mike Matzek
Gene Reynolds
Sandy Sherlin
Jerry Thompson
Todd Upton

2009

Archie Anderson
Annie Baird-Frick
Ken Chambers
Dennis Godfrey
Jimmy Harris
Earl McMahan
Johnny Morgan
Bill Padgett
Larry Satterfield
Ron Waters

2010

Adrian Coulter
Charlie Finley
Glenda McKenry-Carroll
Virgil Prater
Herman Ramsey
Kenneth Shepard
Charlie Thomas
Terry Whitted

2011

Bob Dalton
Doug Dalton
Mike Dalton
Jim Dunn
Don Moore, Jr.
Leah Onks-England
Johnny Phipps
Vicki White-Hickman

2012

Peggy Ballard
Steve Cobble
Wayne Dixon
Charles Headrick
Kenneth Hodson
Kelvin Richardson
Mike Stuart
Ron “Yogi” Wilson

2013

Keith Bailey
Karen Cook-Gramann
Steve Dixon
Helen Graves-Bledsoe
Shug Hutson
Mark Humphrey
Ronnie Phelps
Gary Rankin
Bill Satterfield

2014

Keith Bailey
Karen Cook-Gramann
Steve Dixon
Helen Graves-Bledsoe
Shug Hutson
Mark Humphrey
Ronnie Phelps
Gary Rankin
Bill Satterfield

2015

Keith Bailey
Karen Cook-Gramann
Steve Dixon
Helen Graves-Bledsoe
Shug Hutson
Mark Humphrey
Ronnie Phelps
Gary Rankin
Bill Satterfield

2016

Mimsy Nease Fleming
David Garner
Tyris Gilmore, Jr.
David Greer
Johnny “Cleon” Hearon
Lee Humphrey
Verlan “Sonny” Long
Chris Whitehead

2017

Gary Burchfield
L.A. Campbell
Albert Davis III
Cait McMahan
Kathy Wilson Maples
Lewis Masingo Jr.
Billy Williams
Scott William

2018

Paul Allison
Tommy Bowers
David Ellis
Don Heatherly
Cade Thompson
Micah Marsh
John Moscript
Rodney Nelson
Oliver Spears

Board of Directors

Executive Director

Joe Huff

Secretary/Treasurer

Chris Clark

Secretary/Treasurer

Archie Anderson
Peggy Ballard, Chairman
Terri Bradshaw
Albert Davis
Sarah Fekete Bailey, Vice-Chair
Steve Fugate
Randy Lambert
Don Moore, Sr.
Glenn Morton
Bill Padgett